Palety to podstawowy element łańcucha dostaw oraz kluczowy nośnik w niemal każdej gałęzi przemysłu. Na rynku dostępne są różne rodzaje palet, a główny podział to palety drewniane i plastikowe. Wiele osób zastanawia się, który z tych dwóch modeli wykazuje lepsze właściwości i na jaki wybór warto się zdecydować. Jeżeli Ty także stoisz przed dylematem, który dotyczy kupna nośników drewnianych czy plastikowych, koniecznie zostań z nami do samego końca. Wspólnie poznamy wady i zalety poszczególnych nośników i dowiemy się, w który warto zainwestować.

Palety plastikowe, a drewniane - które rozwiązanie wybrać?

Palety o zróżnicowanej charakterystyce umożliwiają transport, magazynowanie, składowanie ładunków o znacznej wadze oraz rozmiarach. Wybór odpowiednich palet zależy głównie od ich przeznaczenia, ponieważ możesz je wykorzystywać w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym czy elektronicznym. Właściwy wybór rodzaju, ale także rozmiaru palet pozwala na optymalizację kosztów oraz zapewnienie bezpieczeństwa towarów, jak i osób z nimi pracujących.

Palety plastikowe - wady i zalety

Palety plastikowe to produkt, który w ostatnim czasie cieszy się coraz większą popularnością. Wiele osób chętnie wybiera palety plastikowe ze względu na ich niewielką wagę przy jednoczesnym zachowaniu swoich właściwości. Zazwyczaj palety plastikowe znajdują zastosowanie w transportowaniu, magazynowaniu, a także w różnego rodzaju pracach ogrodowych.

Palety plastikowe, w przeciwieństwie do palet drewnianych są łatwe do czyszczenia, higieniczne oraz wykazują dużą odporność na działanie wilgoci. Palety wykonywane metodą wtryskiwania do formy plastiku pod dużym ciśnieniem charakteryzują się brakiem gwoździ i ostrych krawędzi. Umożliwiają nie tylko łatwe układanie w stosy, ale także dokonywanie wszelkich napraw w bardzo szybkim czasie.

Warto dodać, że paleta euro plastikowa jest bardziej jednolita pod względem wymiarów niż jej drewniane odpowiedniki. Dodatkowo, palety plastikowe są o 10 kg lżejsze, jednak zachowują dłuższą żywotność przez co są ulubieńcem logistycznych firm. Nośność palet plastikowych wynosi nawet do 1250 kg, dlatego zdecydowanie warto wybierać ten materiał transportowy.

Wybór palet plastikowych dla swojej firmy sprawia, że możesz je poddać recyklingowi, a dzięki wysokiej gęstości materiału zwiększa się ich wytrzymałość.

Palety drewniane - słabe i mocne strony

Palety drewniane są coraz częściej wypierane przez palety z tworzywa sztucznego, jednak same posiadają mocniejsze i słabsze strony. Przede wszystkim, palety wykonane z drewna ważą około 25 kg, dlatego znajdują swoje zastosowanie w magazynach, jak i innych działaniach z zakresu logistyki. Ich konserwacja nie należy do najprzyjemniejszych, ponieważ nie są one tak łatwe w utrzymaniu czystości, jak plastikowe palety. Zachowanie higieny jest znacznie utrudnione przez łatwość w rozwoju pleśni i grzybów, dlatego takie palety rzadko znajdują zastosowanie w przypadku magazynowania żywności czy leków.

Nośność palet drewnianych jest zadowalająca, ponieważ są one w stanie udźwignąć nawet 1500 kg. Jest to zbliżona wartość, jak w przypadku palet z plastiku. Dodatkowo, palety drewniane można łatwo naprawić w przypadku uszkodzenia. Do zalet palet drewnianych należy doliczyć ich niski koszt, ponieważ jeden nośnik to wydatek około 70 do 100 złotych. Jest to atrakcyjna cena, która jest szczególne odczuwalna w przypadku konieczności zakupu znaczącej ilości palet drewnianych.

Palety drewniane czy plastikowe? Obowiązkowy produkt łańcucha dostaw

Paleta drewniana, jak i paleta plastik są dobrymi nośnikami ładunków o zróżnicowanej charakterystyce. Można poddać je recyklingowi, łatwo naprawić i wykorzystać w wielu działaniach logistycznych. Żywotność palet plastikowych jest bardziej zadowalająca, z kolei palety z drewna mogą unieść nieco większe ciężary. Zarówno paleta z tworzywa drewnianego, jak i paleta eko plastikowa spełnią oczekiwania właścicieli firm logistycznych. Wybór powinien być uzależniony od kosztów produkcji palet, rodzaju magazynowanych produktów oraz oczekiwanego stopnia udźwigu. Pamiętaj, aby przed dokonaniem wyboru dokładnie zapoznać się z właściwościami poszczególnych rodzajów palet i rozważyć, czego oczekujesz od konkretnego nośnika. Ważne są także kwestie finansowe, ponieważ poszczególne modele różnią się od siebie ceną, która dla wielu osób może stanowić czynnik przeważający ich wybór.