Analiza śladu węglowego


Logistyka pozostaje branżą, która wymaga szczególnego zbadania tematu pod kątem śladu węglowego. Okazuje się, że znaczna część redukcji może zostać zrealizowana z pomocą niewielkiego nakładu pracy. Wprowadzenie małych zmian w sposobie organizacji firmy może mieć realny wpływ na podjęty temat. Redukcja emisji oraz samo liczenie śladu węglowego jest także niezwykle ważne dla naszej działalności. Właśnie dlatego mamy przyjemność wystąpić na tegorocznej edycji Transport&Logistics Future 2023 w roli prelegenta. Poruszymy temat „Zmniejszenie śladu węglowego w branży logistycznej poprzez wprowadzenie ekologicznych palet transportowych LIBRA PARTNERS”. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jakie są skutki śladu węglowego, albo jak wygląda badanie śladu węglowego, koniecznie zostań z nami i przeczytaj wpis do końca.


Ślad węglowy co to jest? Dlaczego zrównoważony rozwój jest tak ważny?

 

Czym jest ślad węglowy? Ślad węglowy to nic innego jak wskaźnik, który pozwala obliczyć poziom emisji gazów cieplarnianych na osobę, przedsiębiorstwo, a nawet produkt, wraz z jego całkowitym cyklem życia. Nazywany śladem węglowym wskaźnik, obejmuje nie tylko emisję dwutlenku węgla, ale także metanu, podtlenku azotu oraz pozostałych gazów szklarniowych, które bezpośrednio wpływają na ogrzewanie atmosfery naszej planety.

Ślad węglowy w przedsiębiorstwie to nic innego jak wszelkie aspekty jej działalności. Wlicza się więc zużycie energii elektrycznej w biurach czy innych budynkach, produkcja samego asortymentu, a także wszelkie działania transportowe. Obliczanie śladu węglowego dla konkretnych produktów zawiera w sobie emisję związaną w gromadzeniem poszczególnych surowców do ich wykonania, kwestie importu, składowania oraz przewozu, a także ich użytkowania. Pod uwagę należy wziąć także ich potencjalną przydatność do recyklingu.


Ślad węglowy transport – ekwiwalent dwutlenku węgla w dużych firmach i biznesach

 

Branża logistyczna generuje niesamowite ilości śladu węglowego. Składa się na niego mnogość czynników, które trzeba brać pod uwagę w trakcie organizacji takiej działalności. Okazuje się, że indywidualny ślad węglowy człowieka w naszym kraju wynosi średnio 10 ton rocznie.


Zużycie energetyczne poszczególnych polskich firm może osiągać wielkość niektórych państw europejskich. Są to ogromne wskaźniki, które powinny zostać szybko i skutecznie zniwelowane. Okazuje się, że ochrona środowiska staje się coraz bardziej popularnym tematem w sektorze logistyki, a sama neutralność klimatyczna zyskuje coraz więcej zwolenników. Zmienia się także nastawienie przeciętnego konsumenta, który coraz częściej decyduje się na wybór produktów, i usług, które działają w myśl proekologicznego myślenia.

Ograniczenia śladu węglowego i osiągnięcie neutralności klimatycznej firmy niesie za sobą całą masę korzyści. Redukcja emisji gazów cieplarnianych pozwala m.in. pozyskać nowych klientów oraz wzbudzić ich sympatię i lojalność wobec danej firmy. Coraz więcej klientów indywidualnych i firm decyduje się na wybór przedsiębiorstw, które decydują się na ograniczenie wielkości śladu węglowego.


W obliczaniu śladu węglowego firmy może pomóc wyspecjalizowana fundacja lub organizacja. To właśnie one wiedzą, że redukcja śladu węglowego jest ważna i doskonale znają sposoby na zmniejszenie tego wskaźnika. Jednym z takich kluczowych rozwiązań w branży logistycznej jest chociażby optymalizacja tras poszczególnych dostaw.


Zmniejszenie śladu węglowego organizacji oraz odpowiednie i rzetelne raportowanie zrównoważonego rozwoju dotyczącego emisji pozwala na przeprowadzenie rozwoju firmy, podniesienie poziomu jej produktów i usług oraz wprowadzenie konkurencyjności rynkowej. 

Obecnie fundacje zajmujące się wyliczaniem śladu węglowego pochodzą spoza granic Polski lub w swoim łańcuchu dostaw posiadają inwestora, który wymaga od nich takiego działania. Skutkuje to faktem, że decyzja o wyliczaniu śladu węglowego jest też bardzo dobrym posunięciem biznesowym. Wdrożenie takiego procesu pozwala zredukować ślad węglowy, ograniczyć zmiany klimatyczne i negatywny wpływ na środowisko.


Kompensacja ślad węglowego – ogranicz swój ślad węglowy

 

Istnieje wiele kroków, które można poczynić w celu ograniczenia śladu węglowego w procesach produkcyjnych i nie tylko. Są to zmiany, które niewątpliwie przyniosą korzyści dla firmy oraz sprawią, że sektor towarów i usług stanie się lepszy. Przedsiębiorstwa mogą zdecydować się na ekologiczne oświetlenie czy odzysk wody. Warto zaznaczyć, że materiały takie jak stal, aluminium czy szkło są odpowiedzialne za generowanie bardzo dużych wartości śladu węglowego. Usunięcie takiego śladu węglowego możliwe jest jedynie w niewielkim stopniu i jest to powód, dla którego firmy powinny zwracać uwagę na swoje działania, już w momencie powstawaniu biur czy hal produkcyjnych. Taka strategia niwelowania śladu węglowego może przynieść zadowalające rezultaty, które przyczynią się do efektywności energetycznej. Możliwy do uzyskania jest nawet zerowy ślad węglowy, czyli całkowita eliminacja emisji gazów.


Specjaliści radzą, aby obliczenie śladu węglowego produktu było wykonane zgodnie z Protokołem GHG, który określa ogólne normy dotyczące pomiaru i rozporządzania gazami cieplarnianymi. Takie pomiary są naczelną częścią w łańcuchu wartości firmy i pomagają w ograniczeniu zmian klimatu.


Cyfrowy ślad węglowy – czym jest?

 

Cyfrowy ślad węglowy to całkowita suma emisji gazów cieplarnianych produkowanych w trakcie wykorzystania cyfrowych technologii. Cyfrowy ślad węglowy to pojęcie znane jest od wielu lat, jednak przez bardzo długi czas ignorowano jego istotność. Poziom śladu węglowego generowanego przez urządzenia technologiczne znacznie wzrósł w okresie pandemii, kiedy cały świat funkcjonował w większości w przestrzeni internetowej. Według badań z roku 2022, limit śladu węglowego został znacznie przekroczony i stale rośnie.

Cyfrowy ślad węglowy – jak go zmniejszyć? Ograniczenie emisji gazów jest możliwe, dzięki znacznemu ograniczeniu użytkowania Internetu oraz urządzeń cyfrowych. W dzisiejszych czasach takie rozwiązanie wydaje się niestety niemożliwe. Dlatego warto wybierać usługi firm, które dbają o redukcję węglowego śladu.


Ograniczenie śladu węglowego w branży logistycznej

 

Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak istotne jest zmniejszenie śladu węglowego, dlatego też nasza firma podejmuje niezbędne kroki, żeby przyczynić się do jego ograniczenia. Wybierając wytrzymałe palety plastikowe tworzone z surowców z recyklingu, wybierasz ekologiczne rozwiązanie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ograniczenia śladu węglowego w naszej firmie, zapraszamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą.