Czym są palety fumigowane?


Paleta fumigowana to paleta posiadająca certyfikat IPPC, który jest nadawany przez Międzynarodową Konwencję Ochrony Roślin. Oznacza to, że zostały poddane fumigacji, a znane są także jako palety fitosanitarne. Jednak na czym polega proces fumigacji? Może on wyglądać w ten sposób, że palety drewniane są poddawane mechanicznej obróbce, która likwiduje pozostałości kory drzewnej. Po takiej fumigacji palety otrzymują oznaczenie DB. Z kolei palety fumigowane oznaczeni e MB świadczy o tym, że do opakowania z drewna zastosowano gazowanie bromkiem metylu, czyli odkażanie. Trzeci sposób fumigacji to heat treatment, czyli obróbka termiczna. Wówczas obróbka opakowań drewnianych wygląda w ten sposób, że suszy się je w wysokiej temperaturze przez odpowiedni czas. Palety poddane obróbce cieplnej w ten sposób oznaczone zostają symbolem HT. Oczywiście procesowi fumigacji nie podlegają palety z innych materiałów, jak np. palety tekturowe. Warto również się dowiedzieć, kiedy i w jakich krajach ten proces jest obowiązkowy.


Fumigowana paleta – co po obróbce?


Każdy z wymienionych procesów fumigacji ma duże znaczenie w transporcie, ponieważ stanowi on gwarancję bezpieczeństwa przed rozprzestrzenianiem się szkodników. Takie fumigowane palety należy kupować jedynie od producentów, którzy dbają o najwyższe standardy sposobu zabezpieczenia drewna. Po takim procesie paleta euro fumigowana otrzymuje logo IPPC. Oznacza to, że został on przeprowadzony zgodnie ze standardem ISPM 15. Poza tym, do takiej palety z certyfikatem przypisuje się także numer ID oraz kod ISO kraju. W przypadku drewnianych palet IPPC warto zwracać na to szczególną uwagę. Należy wiedzieć, że w transporcie międzynarodowym poza granicami Unii Europejskiej, a także w niektórych krajach członkowskich UE, w handlu międzynarodowym obowiązkowe jest używanie palet fumigowanych. Jeśli zastanawiasz się „palety fumigowane do jakich krajów wymagany jest certyfikat IPPC (ISPM15)?” – przychodzimy z pomocą. Mowa o danych krajach: Boliwia, Gwatemala, Kanada, Peru, Indie, Szwajcaria, Meksyk, Turcja, Korea Południowa, Argentyna, Australia, USA, Ekwador, Chile, Nigeria, Filipiny, Wenezuela, Kolumbia, RPA, Nowa Zelandia, Panama, Egipt, Brazylia, Kostaryka, Chiny i Unia Europejska.


Palety euro fumigowane – czym się wyróżniają?


Przede wszystkim, warto używać palet fumigowanych ze względu na wymogi prawne oraz bezpieczeństwo ekosystemu. Producenci palet powinni zadbać o to, by ich produkty były wolne od niebezpiecznych organizmów i jajeczek owadów. Takie drobnoustroje mogą przenosić się na inne, standardowe palety, infekując je i rozprzestrzeniając się. Likwidacja ich sprawia, że są one bezpieczne dla środowiska oraz, że można poddać je recyklingowi. Niekiedy, by transportować towary poza granice UE, są one wymagane. Jednak, by posłużyć jako opakowanie transportowe ładunku, muszą spełniać pewne wytyczne. W przypadku palet, które pomyślnie przeszły proces fumigacji, wypala się logo IPCC wraz z numerem ISO kraju i ID firmy, która wykonała fumigowanie. Należy dodać, że wymagania prawne dotyczące certyfikatu IPCC dotyczą nie tylko palet, a także skrzyń i innych opakowań, którymi chcemy przewozić towary za granicę.


Do obrotu międzynarodowego warto wybierać palety od producentów, którzy dbają o to, by były one odpowiednio poddane procesowi fumigacji. Jeśli zależy Ci na najwyższej jakości produktach, które spełniają wszelkie wymagania prawne, odwiedź naszą stronę internetową. Znajdziesz tam szereg produktów, które z pewnością spełnią wszystkie Twoje potrzeby oraz wymagania prawne. W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt. Dołożymy wszelkich starań, by rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości oraz odpowiedzieć na każde zapytanie. Gorąco zapraszamy!