Palety mają ogromny wpływ na to, w jaki sposób towary są przechowywane, transportowane i dystrybuowane na całym świecie. Poznanie rodzajów i typów palet pomoże nie tylko w doborze odpowiedniego typu do Twojego magazynu, a również w zrozumieniu, jak różnorodne konstrukcje wpływają na logistykę i ekonomię przedsiębiorstw. Zapoznaj się z poniższymi rodzajami palet, które wyjaśnią Ci czym są palety iso, europalety, bądź palety metalowe. Zachęcamy do lektury.


Czym są jednostki ładunkowe?


Do wyjaśnienia, jakie rodzaje palet ze względu na budowę obecne są na rynku, warto zapoznać się z zagadnieniem jednostek ładunkowych. Są to opakowane towary, sformowane w jednostki. Oczywiście muszą być one odpowiednio zabezpieczone, by uniknąć ich rozformowania. Paletyzacja to jedna z form jednostek ładunkowych. Oprócz niej wymienić możemy również jednostki ładunkowe kontenerowe i pakietowe.


Rodzaje palet i ich wymiary – czym jest paleta?


Zanim wyjaśnimy jakie rodzaje i wymiary palet dostępne są obecnie na rynku, warto zastanowić się nad tym, czym paleta. W skrócie jest to popularne urządzenie magazynowo transportowe, którego głównym zadaniem jest formatowanie jednostek transportowych. Właśnie dzięki paletom możemy ustawiać i przenosić ładunek za pomocą wózka widłowego. Wyróżniamy różne rodzaje palet ze względu na materiał wykonania oraz wymiary.


Jakie są rodzaje palet drewnianych?


Drewno to najbardziej popularne tworzywo służące do produkcji palet. Ten rodzaj palet drewnianych możemy podzielić następująco: Palety otwarte EPAL, czyli europalety. Są to palety otwarte, czterowejściowe. Jest to najbardziej uniwersalna paleta na rynku, którą używa się niemal w całej Europie. Właśnie z tego powodu jest ona również najbardziej popularna. Składają się z drewnianych bloków połączonych deskami, a ich waga nie może przekraczać 25 kg. Jednak czy istnieją także rodzaje palet euro? Oczywiście, że tak. Możemy wymienić cztery rodzaje europalet:

  • 800×600 mm, oznaczana jako EUR6, nazywana również pół-paletą,
  • za normę przyjęto wymiary 800 x 1200 mm, taka paleta oznaczana jest jako EUR1, najpopularniejsza wśród europalet,
  • 1200×1000 mm, oznaczana jako EUR2, nazywana także paletą przemysłową lub paleta ISO,
  • 1000×1300 mm, tzw. EUR3.

Jest to najpopularniejszy rodzaj palet, ponieważ można je transportować za pomocą różnych rodzajów wózków widłowych. Znając rodzaje palet EUR, możemy przejść do następnej grupy, czyli palet zamkniętych.  Palety zamknięte LPR oraz CHEP podobnie jak palety euro są czterowejściowe. Najczęściej wykorzystuje się je w Wielkiej Brytanii. Mogą być transportowane tylko przez niektóre rodzaje wózków widłowych ze względu na swoja konstrukcję. Te drewniane palety są również oznaczane kolorem niebieskim lub czerwonym. Zazwyczaj są zwrotne, czyli po rozładunku należy oddać je właścicielowi. Nie nadają się do obsługi za pomocą paletyzatorów. Palety Stringer, czyli czterowejściowe zamknięte od dołu. Używane głównie w Ameryce Północnej, Azji i Afryce. Mogą być obsługiwane przez wózki paletowe, wózki czołowe, wózki typu reach truck oraz pojazdy z ramionami podporowymi. Posiadają również boczne wzmocnienie i wcięcie na widły. Na rynku dostępne są także palety Bearer – dwuwejściowe i podobnie jak palety Stringer, głównie używane w Ameryce Północnej, Afryce i Azji. Do ich transportu również potrzebne są konkretne rodzaje wózków widłowych o niskim profilu.


Jakie są rodzaje palet plastikowych?


Co prawda, palety plastikowe dużo rzadziej spotkamy w transporcie. Jednak jest to popularny rodzaj palet w przemyśle spożywczym. O wiele łatwiej jest je utrzymać w czystości, co jest szczególnie ważne przy przewożeniu towarów spożywczych. Plastikowe i drewniane rodzaje palet ze względu na konstrukcję bardzo się od siebie nie różnią. Jednak te plastikowe są podatne na odkształcenia i zniszczenia, a ponadto są droższe. Mogą być wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu.


Palety metalowe – czym się charakteryzują?


Istnieją różne rodzaje palet transportowych, jednak palety metalowe są zdecydowanie najwytrzymalsze. Najczęściej używa się ich w branży motoryzacyjnej lub hutniczej, ponieważ umożliwiają przewóz bardzo ciężkich towarów bez obaw o ich uszkodzenie. Jednak przez duży ciężar własny i wysoką cenę są rzadko spotykane. Ich górna część może być przystosowana do transportu zmontowanych wstępnie już podzespołów.


Palety rodzaje i wymiary – co z paletami niestandardowymi?


Znając już podstawowe typy palet możesz zastanawiać się, co w sytuacji, gdy chcemy przewieźć coś, co nie zmieści się na dostępnych na rynku paletach. W końcu przewóz towarów wystających poza paletę może spowodować jego uszkodzenie. W tym zadaniu przydatne okazują się palety niestandardowe. Możemy zamówić je na wymiar u niektórych producentów, co jest bardzo przydatne w ich magazynowaniu i transporcie. Należy również wspomnieć o paletach jednorazowych – zazwyczaj nie spełniają one żadnych norm ani nie posiadają oznaczeń.


Rodzaje palet w transporcie drogowym – co należy wiedzieć?


Różne rodzaje palet ładunkowych to podstawowa informacja, która jest bardzo przydatna w logistyce i spedycji. Jednak warto również wiedzieć, że wpływa ona na koszt przewozu palet podobnie jak długość trasy, ilość palet, rodzaj towaru oraz jego waga. Należy także poznać regulacje prawne dotyczące palet. Nad tym zagadnieniem czuwa organizacja EPAL, która powstała w 1991 roku. To właśnie ona stworzyła regulacje dotyczące palet i pilnuje ich respektowania. Obecnie każda paleta, która ma trafić do sprzedaży w Polsce, musi dostać rekomendację EPAL. Organizacja bierze pod uwagę takie czynniki jak:

  • rodzaj drewna użytego do produkcji palet,
  • ilość użytych gwoździ w konstrukcji,
  • ilość desek i wsporników dla konkretnych rodzajów palet,
  • oznakowanie – znak organizacji EPAL musi znajdować się w lewym górnym rogu, a EUR w prawym górnym rogu.

Przestrzeganie tych wytycznych sprawi, że palety bez żadnego problemu trafią do sprzedaży. Pamiętaj również, że palety powinno transportować się w sposób bezpieczny, by zapobiec ich upadkowi lub zsunięciu. Zazwyczaj w tym celu stosuje się mocowania ładunków, takie jak odciągi lub folię. W przypadku zniszczenia palety należy zastąpić ją nową, dzięki czemu cały proces magazynowania i transportowania będzie bezpieczny. Z kolei jeśli interesują Cię palety ekologiczne to zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej.