Oznaczenia na paletach euro

 

Europaleta to materiał, który doskonale nadaje się do działań logistycznych, transportu oraz magazynowania. Z zalet tych nośników korzystają liczne gałęzie przemysłu, które doskonale znają ich zalety. Paleta wykonana z drewna posiada doskonałą nośność statyczną oraz stabilność, która sprawdza się podczas transportu towarów. Każda paleta powinna też posiadać odpowiednie oznaczenia, które są poświadczeniem ich jakości oraz narzuconych standardów palet, które są niezbędne w transporcie międzynarodowym.

 

Oznaczenia europalet – oznaczenia EUR i EPAL

 

W przypadku każdej palety na lewym wsporniku znajduje się znak organizacji EPAL, czyli European Pallet Association. Z kolei na środkowym wsporniku znaleźć można europaleta oznaczenie alfanumeryczne według następującego wzoru – numer licencji producenta oraz rok i miesiąc produkcji. Znajdują się na nim także informacje dotyczące obróbki fitosanitarnej. Takie oznaczenia palety euro świadczą o jej przynależności do wyrobów certyfikowanych.

 

Zobacz też rodzaje palet i ich wymiary oraz palety przemysłowe.

 

Warto wiedzieć, że w przypadku europalet liczy się ustawa Prawa Własności Przemysłowej, według której liczą się certyfikaty UIC:

  • kodeks UIC 435 – 2 – dotyczy standardów produkcji płaskich palet drewnianych,
  • kodeks UIC 435 – 4 – dotyczy napraw płaskich palet drewnianych.

 

Europaleta norma – palety EPAL oraz palety EUR

 

W związku z lepszym wykorzystaniem przestrzeni ustalono konkretne standardy europalet oraz niezbędne oznaczenia oraz charakterystyczne cechy nośników. Palety euro normy to czterokierunkowa paleta, która wykonana jest z drewna przebijanego 78 specjalnymi gwoździami według ustalonego wzoru. Dodatkowo palety euro z cechą epal produkowane od 2010 roku muszą być suszone w specjalnej komorze tak by wilgotność nowych europalet nie przekraczała 22%.

 

Paleta euro oznaczenia musi posiadać miesiąc produkcji palet oraz spełniać wymogi odpowiedniej wysokości palety. Wysoka jakość palet określana jest przez znak EPAL, ISPM15, czyli oznaczeniem IPPC.

 

Używane palety także muszą spełniać konkretne wymogi oraz posiadać gwóźdź certyfikujący oraz równe ścięcia.

 

Cechy palety euro – waga palet standardowych

 

Prawidłowa konserwacja europalet oraz standaryzacja wymiarów zapewnia licencję na produkcję tego nośnika. Materiał transportowy, który wykorzystywany jest także na liniach produkcyjnych musi posiadać też odpowiednie opakowania oraz być naprawiane według konkretnej normy palet euro.

 

Przy okazji, sprawdź nasze palety z plastiku.