ESG co to jest i dlaczego jest tak ważne?

ESG (environmental, social responsibility, corporate governance) to skrót, na który składa się szereg działań, dotyczących zrównoważonego rozwoju. Są to czynności, które powinny być ważne dla każdej firmy, która dąży do odpowiedzialnego prowadzenia biznesu. Warto wiedzieć, że zakres ESG jest szerszy, niż działania CSR (czyli społeczna odpowiedzialność biznesu), które również powinny być dobrze znane przedsiębiorstwom. Rozwinięcie skrótu ESG to środowisko naturalne, społeczeństwo i ład korporacyjny, zatem są to kwestie, które mają ogromny wpływ na funkcjonowanie firmy. Działania na rzecz zrównoważonego i odpowiedzialnego rozwoju nie powinny być domeną jedynie ogromnych korporacji, a także małych i średnich przedsiębiorstw.

Polityka ESG obejmuje wiele aspektów funkcjonowanie firmy, od troski o środowisko, minimalizowanie śladu węglowego, po prawa pracownicze. Niezaprzeczalnie ESG wpływa na zarządzanie przedsiębiorstwem, umożliwiając rozwój, uzyskanie mierzalnych efektów, a także otrzymanie finansowania. W ramach ESG można wymienić przeciwdziałanie korupcji i łapownictwu, wspieranie lokalnych społeczności czy troskę o prawa człowieka, w tym prawa udziałowców i pracowników.

Skontaktuj się z nami

Czy potrzebujesz solidnych i trwałych palet do transportu lub magazynowania?

Działania ESG – w jaki sposób wpływają na system zarządzania?

Tworzenie odpowiedzialnego biznesu wymaga od nas zapoznania się ze strategiami ESG. Kwestie ESG nie tylko pozwalają nam na realizację celów związanych z ochroną środowiska, odpowiedzialnością społeczną i ładem korporacyjnym, a także zwiększają wartość firmy i poprawiają jej wizerunek. Zapoznając się z Forum Odpowiedzialnego Biznesu poznasz standardy ESG, tworzone przez m.in. Komisję Europejską, dzięki którym dostosujesz strategie biznesową swojego przedsiębiorstwa do założeń ESG oraz CSR (Corporate Social Responsibility). Wciąż część firm nie realizuje tych wytycznych, ale zawarcie ich w długoterminowej strategii działania z całą pewnością przynosi wiele korzyści, także dla interesariuszy i inwestorów.

Warto wiedzieć, że działania ESG uwzględniają także równość na stanowiskach, również tych zarządczych, przejrzystość podatkową i realizację celów polityki klimatycznej. Są to globalne standardy, zatem sprawdzą się zarówno w przypadku instytucji finansowych, jak i usługowych. W kontekście ESG warto zapoznać się również ze standardami raportowania, jak np. GRI (Global Reporting Initiative).

W jaki sposób nasza firma realizuje cele ESG?

Libra Partners to nie tylko dostawca ekologicznych palet, a również firma, która wprowadziła zasady ESG w swojej działalności. Dokładamy wszelkich starań, by nasza marka rozwijała się zgodnie z tymi założeniami. Z tego powodu minimalizujemy swój wpływ na środowisko naturalne, redukujemy emisję gazów cieplarnianych oraz zajmujemy się kwestiami społecznymi. Zdając sobie sprawę z ryzyka ESG, postanowiliśmy wdrożyć te założenia w strategie naszej firmy. Na naszej stronie internetowej znajdziesz informacje o tym, w jaki sposób spełniamy założenia i cele zrównoważonego rodzaju oraz raporty niefinansowe, które pozwalają nam na mierzalną weryfikację w realizacji planów.