Misją LIBRA PARTNERS jest stać się kluczowym graczem w zakresie zrównoważonego rozwoju, koncepcji, która niewątpliwie ukształtuje wytyczne firmy w nadchodzącym pokoleniu. Gospodarka o obiegu zamkniętym to filozofia organizacji systemowej inspirowana istotami żywymi, dążąca do zmiany gospodarki liniowej (produkuj, używaj i wyrzucaj) na model o obiegu zamkniętym, tak jak w naturze.
Przestarzały już liniowy system naszej gospodarki (wydobywanie, wytwarzanie, wykorzystywanie i wyrzucanie) osiągnął swoje granice. Zaczynamy dostrzegać wyczerpywanie się szeregu zasobów naturalnych i paliw kopalnych. Alternatywnie, gospodarka o obiegu zamkniętym proponuje nowy model społeczny, który wykorzystuje i optymalizuje przepływy zapasów i materiałów, energii i odpadów. Celem jest osiągnięcie maksymalnej efektywności wykorzystania zasobów.
Realizacja procesów biznesowych przemysłu drzewnego w Unii Europejskiej nastręcza coraz więcej trudności. Sytuacja tego sektora z roku na rok staje się coraz to większą niewiadomą, m.in ze względu na nieprzewidziane wzrosty cen produktu drzewnego, przerwaniem regularnego łańcucha dostaw surowca wywołanego wojną na Ukrainie oraz masowy eksport rodzimego drewna poza granice naszego kraju.
Co więcej, przemysł drzewny wpływa negatywnie na środowisko naturalne ,w latach 2010–2015 powierzchnia obszarów leśnych na świecie zmalała na świecie o 3,3 mln hektarów. W latach 2021-2022 ceny produktów wykonanych z drewna wzrosły średnio od 60% do nawet 400 % , a cena palety drewnianej wzrosła niemal o 300%. Cykl koniunkturalny w tej branży odbija się również na zwykłych obywatelach, ze względu na wysoką cenę palet drewnianych rośnie cena transportu, a to odbija się na cenach kolejnych produktów. Należy zapoznać się z celami dotyczącymi Zrównoważonego Rozwoju zawartymi w Agendzie 2030 , przyjętej przez wszystkie 193 państwa członkowskie ONZ Rezolucją Zgromadzenia Ogólnego 25 września 2015 roku w Nowym Jorku.
Ponad 200 ton odpadów z HDPE – tyle miesięcznie podlega procesowi recyklingu, z czego wytwarzane są nasze palety.
Dzięki naszym staraniom podczas produkcji palet z tworzywa sztucznego z recyklingu o niższej wadze w porównaniu do standardowych palet drewnianych, nasi klienci ograniczają emisję CO2 do atmosfery o ponad 300 ton miesięcznie.
Tyle drzew potrzebnych jest miesięcznie by wchłonąć dodatkową emisję CO2 w przypadku stosowania palet drewnianych zamiast palet LIBRA PARTNERS do środowiska.
Ponad 100.000 m3 drewna – z takiej ilości drewna produkuje się w Polsce palety w skali miesiąca.
Odpowiada to lasowi o powierzchni około 110 hektarów
500 SZT
6,060 TONY MNIEJ CO2
1000 SZT
12,120 TONY MNIEJ CO2
2000 SZT
24,240 TON MNIEJ CO2
6000 SZT
60,600 TON MNIEJ CO2
10000 SZT
121,120 TON MNIEJ CO2
Spraw by Twoja firma była zgodnia z polityką Zrównoważonego Rozwoju i ESG. Już teraz przygotuj firmę do raportowania niefinansowego ESG. Zmiana palet z drewnianych na plastikowe LIBRA PARTNERS to najprostsze rozwiązanie na znaczne ograniczenie emisji CO2 i śladu węglowego do atmosfery
Kluczowym elementem zasady REFUSE jest minimalizowanie zużycia surowców i energii, co jest kluczowe dla ochrony środowiska i redukcji negatywnych skutków dla środowiska, a jej istotą – dążenie do zmniejszenia ilości odpadów i zanieczyszczeń, a także zużycia surowców i energii, poprzez zmianę nawyków i wyboru produktów i usług, które są bardziej wydajne i zrównoważone.
Palety z tworzywa HDPE z recyklingu są ulepszonym pod wieloma względami substytutem palet drewnianych typu EUR. Poprzez wykorzystywanie surowca z recyklingu zamiast drewna jak ma to miejsce w przypadku standardowych palet drewnianych ograniczamy wycinkę lasów. Należy propagować uświadamianie konsumentów w celu dokonywania zrównoważonych zakupów. Według danych statystycznych ponad 100.000 m3 drewna – taką ilość drewna pozyskuje się w Polsce do produkcji palet drewnianych w skali miesiąca. Odpowiada to lasowi o powierzchni około 110 hektarów. W latach 2010–2015 powierzchnia obszarów leśnych na świecie zmalała na świecie o 3,3 mln hektarów.
Kluczowym elementem zasady REDUCE jest minimalizowanie zużycia surowców i energii, co jest kluczowe dla ochrony środowiska i redukcji negatywnych skutków dla środowiska, a jej istotą – dążenie do zmniejszenia ilości odpadów i zanieczyszczeń, a także zużycia surowców i energii, poprzez zmianę nawyków i wyboru produktów i usług, które są bardziej wydajne i zrównoważone. Celem tej zasady jest promowanie bardziej zrównoważonego podejścia do konsumpcji, które jest korzystne zarówno dla środowiska, jak i dla ekonomii.
Firma LIBRA PARTNERS dzięki swojej miesięcznej produkcji palet z recyklingu ogranicza emisję CO2 w ilości 303 tony na miesiąc. Jest to spowodowane tym, iż waga palety plastikowej LIBRA PARTNERS wynosi 9kg zamiast 25kg. Dzięki takiej różnicy w wadze transport z wykorzystaniem lżejszych palet jest bardziej zrównoważony, ponieważ środki transportu spalają mniej paliwa , a dodatkowo surowiec wykorzystywany do produkcji palet pochodzi z recyklingu. Przy założeniu, że jedno drzewo wchłania 0,5kg CO2 miesięcznie, należy podkreślić, iż każdego miesiąca potrzeba dodatkowo 600.000 drzew do wchłonięcia dodatkowego CO2 w przypadku stosowania palet drewnianych typu EUR , zamiast palet plastikowych LIBRA PARTNERS.
Istotą tej zasady jest promowanie długiego i produktywnego życia produktów i surowców, aby zmniejszyć ich utylizację i minimalizować ilość odpadów i zanieczyszczeń. Poprzez ponowne wykorzystywanie produktów i surowców, można zwiększyć ich wartość, obniżyć koszty i zmniejszyć zapotrzebowanie na surowce, a tym samym zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko. Ponowne użycie jest częścią szerszego podejścia do zrównoważonej gospodarki, które promuje długoterminowe i bardziej efektywne wykorzystanie zasobów.
W związku z tym, iż palety wykonane z tworzywa sztucznego wykazują się dużo większą trwałością w porównaniu do palet drewnianych, można wykorzystywać je 10 razy dłużej aniżeli palety drewniane, które pod wpływem warunków atmosferycznych tracą swoje właściwości oraz szybko ulegają degradacji. Według badań przeprowadzonych przez Instytut Materiałoznawstwa w Warszawie średni cykl życia palety drewnianej wynosi 6-7 cykli załadunek/rozładunek, potem wymaga taka paleta napraw lub jest bezużyteczna. W przypadku palet z tworzywa sztucznego, gdzie nie występuje proces degradacji w związku z oddziaływaniem warunków atmosferycznych na paletę – cykl życia palety plastikowej wynosi około 60-70 cykli załadunek / rozładunek, a należy podkreślić, że po tym czasie paleta nadaje się w 100% do ponownego przetworzenia, ograniczając tym samym odpad w środowisku.
Odnosi się do odzyskiwania surowców i energii z odpadów, zamiast ich wyrzucania. Naturalnym celem tej zasady jest zmniejszenie ilości odpadów i zapotrzebowania na surowce pierwotne. Proces RECOVER może obejmować różne metody, takie jak:
1. Odzysk energii z odpadów – np. poprzez spalanie odpadów w elektrowniach lub wytwarzanie biogazu z odpadów organicznych.
2. Odzysk surowców – np. poprzez sortowanie odpadów i przekształcanie ich w surowce, które można ponownie wykorzystać w procesie produkcji.
3. Zagospodarowanie odpadów – np. poprzez kompostowanie odpadów organicznych i przekształcanie ich w substancję organiczną, która może być wykorzystana jako nawóz.
Dzięki procesowi RECOVER można zmniejszyć ilość odpadów, które trafiają do składowisk, a także zmniejszyć zapotrzebowanie na surowce pierwotne. W ten sposób, można również wykorzystać odpady jako źródło energii i surowców, co jest korzystne dla środowiska i gospodarki.
W związku z tym, iż jako firma odpowiedzialna społecznie i świadoma ekologicznie, chcemy, aby nasz proces produkcyjny również wyróżniał się najwyższymi standardami w zakresie zarządzania środowiskowego. Robimy to poprzez model biznesowy ukierunkowany na ZERO WASTE. W związku z tym, że surowiec, z którego produkowane są palety jest w 100% możliwy do ponownego przerobienia gwarantujemy naszym klientom odbiór zużytych i uszkodzonych palet zakupionych od firmy LIBRA PARTNERS. W tym modelu działalności nie ma jakichkolwiek odpadów, występuje tu model Gospodarki o Obiegu Zamkniętym.
Celem tej zasady jest zmniejszenie ilości odpadów, które trafiają do składowisk, a także – podobnie jak w przypadku zasady RECOVER , zmniejszenie zapotrzebowania na surowce pierwotne. Proces RECYCLE polega na sortowaniu odpadów i przetwarzaniu ich w surowce, które można ponownie wykorzystać w procesie produkcji. Przykłady surowców, które można poddać recyklingowi, to: papier, tworzywa sztuczne, metal, szkło i inne materiały. Po sortowaniu, odpady są przekształcane w nowe surowce, takie jak makulatura, tworzywo sztuczne i metal, które można ponownie wykorzystać w produkcji. Recykling jest ważny, ponieważ pozwala zmniejszyć ilość odpadów, które trafiają do składowisk, a także zmniejsza zapotrzebowanie na surowce pierwotne. W ten sposób, można również chronić środowisko i zaoszczędzić zasoby naturalne.
Dzięki zakupowi regranulatów surowca HDPE od specjalistycznych firm z których firma LIBRA PARTNERS produkuje palety ,nadajemy drugiego życia produktom , z których wykonany jest zakupiony regranulat, np. opakowania po żelach do mycia, po płynach do płukania, opakowania plastikowe po mleku oraz wiele innych. Występuje tu model Gospodarki o Obiegu Zamkniętym.
Analiza LCA, czyli Life Cycle Assessment, to badanie, które pozwala na określenie wpływu danego produktu albo systemu na środowisko podczas całego cyklu życia produktu. Etapy analizy obejmują takie elementy jak określenie celu i zakresu, analizę cyklu życia, a także ocenę wpływu produktu na środowisko. Istotna jest też właściwa interpretacja wyników.
Rafał Szarzała Centrum Produkcyjno-Handlowe „Szarpol”
ul. prof. Mariana Rapackiego 3
98-200 Sieradz