Co to jest europaleta?

Branża logistyczna to jedna z najważniejszych gałęzi przemysłu. Do jej zadań należy między innymi transport, magazynowanie czy dystrybucja. W celu ułatwienia tych procesów, z powodzeniem wykorzystuje się europalety. Takie nośniki posiadają maksymalne obciążenie na niezwykle wysokim poziomie oraz są bardzo wytrzymałe. Z tego powodu użytkowanie euro palety jest tak powszechne i efektywne. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat europalet, koniecznie przeczytaj poniższy tekst do samego końca.

 

 

Skontaktuj się z nami

Czy potrzebujesz solidnych i trwałych palet do transportu lub magazynowania?

 

Paleta typu euro – co to jest?

We wszelkich procesach logistycznych użytkowane są różne rodzaje palet drewnianych oraz palet z plastiku. Odróżniają się one od siebie takimi cechami, jak rozmiar czy próg maksymalnego obciążenia. Jednym z najbardziej popularnych modeli są europalety, które charakteryzują się specyficznymi cechami. Sama ich nazwa pochodzi od stowarzyszenia EPAL, czyli European Pallet Association. Działa ono na podstawie określonych norm, takich jak EN-13698-1, a także kodeksu UIC 435, które dbają o zasady ogólnego bezpieczeństwa w przemyśle logistycznym. Dokonując zakupu takiej palety europalety warto sprawdzić czy posiada ona niezbędne certyfikaty wystawione właśnie przez Europejskie Stowarzyszenie Paletowe.

 

Jest to niezwykle ważne, ponieważ międzynarodowe działania logistyczne to przede wszystkim pracownicy i przewoźnicy. Należy dbać o ich zdrowie oraz bezpieczeństwo w trakcie wykonywania swoich zadań. Organizacja EPAL dba o takie aspekty, jak ułożenie nośników w kontenerze czy maksymalne obłożenie palety. Wszelkie certyfikat oraz audyty sprawiają, że europalety spełniają wszelkie oczekiwania oraz normy.

 

Palety euro – cechy charakterystyczne 

Europaleta to rodzaj nośnika, który charakteryzuje się specyficznymi parametrami. Warto wiedzieć, że każdy taki materiał transportowy posiada specjalistyczne licencje, które świadczą o ich najwyższej jakości. Dzięki nim mogą być one wykorzystywane w transporcie międzynarodowym, a w szczególności na terenie Europy. Każda taka europaleta składa się z 11 desek, 9 wsporników oraz 78 gwoździ, co jest zgodne z licencją EPAL. Takie nośniki są złączone nie tylko ze sobą, ale także pozostają poddawane obróbce termicznej w standardzie ISPM15 i KD.

 

Najważniejsze parametry europalet to:

  • stałe wymiary 1200 x 800 x 144mm,
  • ładowność dynamiczna na poziomie 1500 kg,
  • ładowność statyczna na poziomie 4000 kg,
  • wykonanie z materiałów naturalnych oraz brak obróbki chemicznej,
  • szeroka dostępność u wielu dostawców,
  • stała waga na poziomie 25 kg.

Europaleta 1200×800 – materiał do transportu towarów

Każda europaleta umożliwia przewożenie, składowanie, rozładunek oraz załadunek różnego rodzaju towarów. Ten rodzaj platformy znacznie różni się także od palet transportowych. Do głównych różnic należy jakość wykonania czy wymiar palet. Paleta euro 1200×800 certyfikowana i posiadająca oznaczenie EPAL to najpopularniejszy nośnik towarowy.

 

Europaleta została wykonana w celu ułatwienia obrotu, przewozu i ładunku przedmiotów z różnych kategorii produktowych. Specjalna licencja wystawiona przez Międzynarodowy Związek Kolei to gwarancja najwyższej jakości eur palet. Zużyte palety można naprawiać bez obawy o pogorszenie się ich jakości. Standardowe palety eur można przenosić z miejsca na miejsce za pomocą wózków widłowych.

 

Palety a europalety – podsumowanie

Palety 1200×800 ze znakiem EPAL to nośnik towarów, który wyróżnia się doskonałą jakością, trwałością oraz dużym udźwigiem. Wymiary europalet sprawiają, że są one w stanie wytrzymać nawet bardzo duże obciążenia. Palety EPAL pozostają kompatybilne z nadstawkami paletowymi oraz skrzyniopaletami. Niezbędne oznaczenia ISO, EUR i EPAL na bokach są wyznacznikiem niezawodności oraz bezpieczeństwa. Dzięki takim nośnikom transport opakowań, skrzyń oraz innych, ciężkich przedmiotów jeszcze nigdy nie był tak łatwy. Charakterystyka oraz specjalistyczne cechy europalet pozwalają na wykonywanie działań logistycznych na najwyższym poziomie. Jeżeli Ty także zastanawiasz się nad wykorzystywaniem czy zakupem europalet, musisz wiedzieć, że jest to decyzja warto rozważenia.

 

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem palet sprawdź nasze eko palety.